top of page

Prace innowacyjne uczniów

mik_konr — min.jpg
Elektrownia wiatrowa wykona przez uczniów klasy VI b
Projekt wykonali: Konrad Sacha oraz Mikołaj Mitera
patr_mik — min.jpg
Elektrownia wiatrowa wykona przez uczniów klasy VI b
Projekt wykonali: Sikoń Mikołaj  oraz Sikoń Patrycja
20191218_110928.jpg
Elektrownia wiatrowa wykona przez uczennicę klasy VI c Angelikę Litwin
Model tokarki do obróbki drewna
październik 2020
wykonał: Karol Węgrzyn, kl. Va
20201002_111049.jpg
4 grudzień 2019
Konkurs prac „Wykorzystanie butelek z tworzywa sztucznego
Dnia 4 grudnia 2019 w klasie Vd odbył się konkurs z innowacji technicznych dotyczący projektów z wykorzystaniem butelek z tworzywa sztucznego. Najlepszą pracą okazała się praca Izabeli Rajskiej, Mikołaja Złotowskiego oraz  Filipa Raka. Wszystkim uczestnikom konkursu niezmiernie dziękuję za kreatywność i pomysłowości. 
Marek Gajda
23 listopad 2019
Konkurs prac „Wykorzystanie butelek z tworzywa sztucznego
Dnia 23 listopada 2019 w klasach Vb i Va odbył się konkurs z innowacji technicznych dotyczący projektów z wykorzystaniem butelek z tworzywa sztucznego.
VB
1. Tomaszewska Wiktoria
2. Gniewek Filip
3. Godyń Aleksandra 
VA
1. Kuboń Jakub
2. Olszak Jakub
3. Michałek Kamil
20191023_112347.jpg
KLEPSYDRA ODMIERZAJĄCA CZAS

Autor:  Kacper Golonka kl. VI "c" 23.10.2019r.

Klepsydra została wykonana z dwóch korbowodów samochodowych, dwie żarówki 60 W, 100 W, pokrętła z części samochodowej, płyta meblowa, zasilanie 12 V , uchwyt do baterii, oświetlenie LED, gorący klej, dwa wentyle samochodowe oraz piasek.

Do płyty meblowej zostały przymocowane mosiężnymi  śrubami dwa korbowody wraz z metalowymi podkładkami . Do pokrętła przyspawano nakrętkę, gdzie nakręcona została śruba na oś klepsydry.

Następnie został przyspawany uchwyt , w którym jest umieszczona żarówka, w którym osadzona była na gorącym kleju. Tył żarówki został przecięty piłką do metalu, gdzie został wyjęty kleszczami środek . 

Wykonana została cała elektryka pod oświetlenie czyli wiercenie w desce pod włącznik otworów i wywiercenie otworów w podstawie na przewody, klejenie oraz przylutowanie przewodów elektrycznych.

Następnie został wsypany piasek  do żarówek i umocowanie żarówek do uchwytu , gdzie został wykorzystany gorący klej. Klepsydra wykonana przeze mnie  to czas 4 min. 5 sekund

Dla lepszego efektu wizualnego zostały wykonane oświetlenie Led .

Praca ta wymagała dużej pomysłowości , gdzie z tak różnych rzeczy można wykonać ciekawy wynalazek.

Dbamy o bezpieczeństwo elektryczne - Bezpieczniki

Autor:  Angelika Litwin kl. VI "c" 30.09.2019r.

W pudełku znajdują się różnego rodzaju bezpieczniki, takie które są używane w domu, w urządzeniach i w samochodach.

Ten największy (po prawej stronie na górze), to jest włącznik nadprądowy. Wyłącznik nadmiarowo-prądowy, wyłącznik instalacyjny typu DS nazywany też potocznie eską. Element instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu, gdy prąd płynący w tym obwodzie przekroczy wartość bezpieczną dla tego obwodu. Wyłączniki te przeznaczone są do sterowania i zabezpieczeń przed skutkami przetężeń (przeciążeń i zwarć) obwodów odbiorczych instalacji oraz urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych i innych.

6 marzec 2018
Domek z wykałaczek wykonany przez Natalię Tomaszewską z kl. Vc
Domek - to praca, którą wykonałam we ferie 2018. Sama wpadłam na ten pomysł. Jej zrealizowanie zajęło mi calutki tydzień, ale naprawdę było warto! Końcowy efekt wyszedł niesamowity! Domek jest z wykałaczek. Do zrobienia tej pracy zużyłam ich ok. 400. Na kawałku kartonu, który jest nie tylko podstawą, ale także podwórzem znajduje się drewniany, górski domek. Na początku wykonałam z tekturowej kartki papieru bryłę, przy której sklejaniu pomógł mi mój tatuś. Potem zaczęłam przcinać patyczki i wyklejać jej ściany. Ciekawym pomysłem było to, by wyciąć otwierane drzwi oraz okna. Kolejnym elementem był komin, który jak mi się wydaje był jednym z najtrudniejszych szczegółów, ponieważ należało przycinać patyczki pod odpowiednim kątem. Sklejając patyczki wpadłam na pomysł, aby zrobić ogrodzenie, a po kilku chwilach je zrealizowałam. Z czasem powstała studzienka oraz wiaderko. Ta część pracy była tak trudna, że do wykonania jej potrzebowałam czterech rąk. ;-D. Całym uzupełnieniem są baranki z waty, które chciała zrobić moja siostra.                                                                                                Natalia Tomaszewska
6 marzec 2018
NEOCUBE  - to magnetyczny gadżet wykonany przez Natalię Tomaszewską z kl. Vc

NEOCUBE  - to magnetyczny gadżet składający się z silnych magnesów neodymowych w kształcie sześcianów. Jedno opakowanie składa się z 216 ,,kuleczek''oraz opakowania. Przyciągające się magnesy tworzą niesamowitą łamigłówkę, magnetyczną układankę lub puzzle w jednym z nieograniczoną ilością rozwiązań. Ta łamigłówka nie wyląduje na półce po 5 minutach zabawy, bo im więcej się nią bawisz tym bardziej Cię ona ,,wciąga''. Neocube zupełnie Cię zaskoczy podczas zabawy. Wielkośc Neocube pozwala na zabranie go ze sobą w każde miejsce, a z nim zawsze Będziesz w centrum zainteresowania, bo wszyscy będą chcieli sie nim pobawić i odkryć działanie tych niesamowitych klocków. Z klocków magnetycznych można tworzyć wszystko ; biżuterię, kształty, figury przestrzenne, zabawki ograniczone jedynie Twoją wyobraźnią. Niektóre kształty nie będą miały jeszcze nawet nazw! Bo to właśnie TY będziesz pierwszą osobą, której udało się je stworzyć. Eleganckie metalowe opakowanie sprawia, że idealnie nadaje się ten gadżet np. na prezent. Zobacz co można zrobić z tych niesamowitych sześcianów na zdjęciach oraz filmiku. Ujrzysz jak wykonać kręcącego się Fidget Spinner-a, okulary, kostkę 6x6, stół z naczyniami, aparat, torebkę... Jest to niewielka ilośc rzeczy jakie zrobiłam z Neocube razem z moją młodszą siostrą - Wiktorią. Możesz robić różne kształty przestrzenne, rzeźby 3D czy bryły... Wystarczy tylko wcześniej przygotować odpowiednią siatkę z klocków i zdecydowanym ruchem ręki ,,wyczarować'' z nich własną figurę 3D. Wszystko zależy od Twojej fantazjii i kreatywności.

Liczę na Ciebie, że sam wymyślisz własne zastosowanie tych neogenialnych klocków magnetycznych - NEOCUBE

Natalia Tomaszewska

15 grudzień 2017
Konkurs prac „Wykorzystanie butelek z tworzywa sztucznego
15 grudzień 2017
Konkurs prac „Wykorzystanie butelek z tworzywa sztucznego
Dnia 14 grudnia 2017 w klasie Va odbył się konkurs z innowacji technicznych dotyczący projektów z wykorzystaniem butelek z tworzywa sztucznego.

Jury w składzie: Natan Migoń, Marek Szpala, Wiktoria Oćwieja oraz pani Karolina Michałek

1 miejsce – Emilia Bąk; 2 miejsce – Paulina Kurkiewicz; 3 miejsce – Magdalena Koczwara; 4 miejsce – Adrian Chuchrowski

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRAC:

Przekładnia mocy
Wykonała: Martyna Zelek
Przekładnia zrobiona przeze mnie została zrobiona z następujących części: podstawa to płyta aluminiowa której nie da się niestety pomalować, do podstawy są przymocowane za pomocą śrub kątownik do których przymocowane są koła zębate oraz tuleja, na jednych z kątowników jest przymocowany silnik o mocy 12 wolt który napędza przekładnie oraz na tym kątowniku jest włącznik.
Wyłącznik służy do włączania i wyłączania mechanizmu. Na jednym boku jest przymocowana za pomocą mocnej taśmy dwustronnej bateria o mocy 4,5 wolt od której idą kabelki do silnika, pod spodem są 4 kwadratowe kawałki z żółtej gumy aby mechanizm był stabilny, dołem są również poprowadzone wszystkie kabelki które są złączone tak zwanymi koszulkami a przymocowane również taśmą dwustronnej, znajduje się też wtyczka która daje nam dodatkowe bezpieczeństwo, przekładnia też jest nasmarowane smarem aby płynniej chodziła, a śruby które wystawały zostały wygładzone.Do zrobienia tego mechanizmów trzeba poświęcić dużo czasu, skupienia i precyzji. Oczywiście przekładnie pomógł mi zrobić mój brat który zna się na tym fachu. Przekładnię te stosuje się m.in w skrzyniach biegów oraz rozruszników. Jestem bardzo zdziwiona i dumna że naprawdę dużej ilości osób podoba się przekładnia.

• 1. DC motor; 2. switch; 3. belt drive; 4. battery; 5. bevel gear; 6. gearing   

5the C class student Martyna Zelek constructs a power transmission assembly. All mating gears and the pulleys are made of plastic.     
The figure shows the unit fitted with a V-belt belt drive (3) driven by a gearing (6) coupling with a bevel gear (5) powered by a 4.5 V DC motor (1).
The unit's stand has four sturdy rubber anti-sleep feet which prevents it from vibrating during operation.

Samochód-butelka
Wykonał: Szymon Kumorek

Plastikowy Pojazd
Ten pojazd w 60% jest zrobiony z plastiku. W zużytej butelce zrobiłem otwór. Z spodu przykleiłem koła zrobione z bambusowego patyka w rurce, który na końcach miał zakrętki od butelek. Następnie od innej butelki odciąłem kawałek tak, aby powstał lejek. Nożyczkami robiłem przecięcia co 2 cm, a następnie wygiąłem je, aby powstał wiatrak. W zakrętce wiatraku zrobiłem dziurę, następnie wbiłem w nią Mini Silniczek 3-6 V, który przykleiłem do tyłu pojazdu.
Do wyciętej na początku dziury włożyłem Akumulator Li-ion (litowo jonowy) 18650 4200 mAh (mili amperogodzina) 4.2 V, do którego przylutowałem kabel -. Do zakrętki na początku pojazdu przykleiłem Przełącznik Hebelkowy MTS 102 ON-OFF do którego przylutowałem kabel + i -. Następnie kabel + i - przylutowałem do silniczka i wszystko już śmigało.
Kiedy pierwszy raz zrobiłem tą maszynę nie działała. Myślałem, że to wina kół, które nie wyglądały za dobrze. Okazało się, że to wina koszyczka na baterie, którego użyłem zamiast akumulatora. Miał on za małą moc, co spowodowało, że koła się wolno obracały, a pojazd ale nie jechał.
Pojazd ma zastosowanie nie tylko w przyszłości (np. auta zasilane wiatrem, całe z plastiku) , ale nawet teraz. Można go użyć jako wiatraku, może to też być zabawka dla dzieci. Gdybym przykleił do niego latarkę, mógłbym nim świecić, ale także wysyłać go na "zwiad", czyli jednocześnie uruchomić go i włączyć latarkę. Myślę jednak, że na pewno dałoby się wymyślili, jakieś ciekawe ulepszenia w tym pojeździe.

PLASTIC VEHICLE

To Whom it May Concern:


The vehicle is made of plastic in 60%. I cut out a hole in a used bottle. I glued two axles of bamboo sticks to the bottom, and at the ends of the axles I attached wheels made of bottle caps. Then, from another bottle, I cut out a fan-like propeller that I mounted on a DC 3-6 V electric motor which I glued at the rear of the vehicle. I made the propeller blades with scissors by doing cuttings every 2 cm.
At the front, through the cut-out opening I inserted a 18650 4200 mAh 4.2 V Li-Ion battery to which I soldered wiring. To the bottle’s cap I glued a MTS 102 switch to which I soldered wires and then the wires I soldered to the motor in series and everything was zipping.
The machine did not operate the first time I constructed it. I thought it was something wrong with the wheels, as they seemed to malfunction. But then it turned out that the problem was that I had used a standard non-rechargeable battery instead of a rechargeable one. The standard battery had too little electrical energy for the motor to effectively drive vehicle’s power transmission and the that is why the wheels could barely rotate.
The vehicle can be applied not only in the future (e.g. made-of-plastic-air-powered cars) but also nowadays too. It can be used as a fan or a toy for children. If I glued to it a flashlight, I could shine with it and send it on reconnaissance, that is to start it and turn on the flashlight simultaneously. I think that certainly some interesting improvements could be invented on this vehicle, though.

Układ przekładni zębatych
Wykonał: Konrad Michałek

Opis techniczny przekładni

Types of gears

Przekładnia została wykonana z pięciu różnej wielkości kół zębatych, drewnianej sklejki, oraz śrub mocujących.

Wszystkie koła zębate mają wycięte zęby o takich samych wymiarach, aby umożliwiło to wzajemną współpracę.Koła zębate mogą mieć zęby proste, śrubowe i skośne, istnieją też koła zębate, które są stożkowe i także mogą mieć wtedy zęby proste lub skośne. Ja do mojego projektu wykonałem zęby stożkowe proste.

Do drewnianej sklejki koła zębate zostały przymocowane mosiężną śrubą wraz z metalowymi podkładkami, a na końcach śrub nakręcono nakrętki. Podkładki umieszczone zostały po obu stronach każdego koła zębatego, aby zmniejszyć powierzchnie tarcia koła zębatego o jego drewnianą podstawę.

Dodatkowo do każdego koła zębatego zamontowano mosiężny drut który służy za korbkę umożliwiającą wprowadzenie w ruch całej przekładni niezależnie której korbki u koła zębatego użyjemy.Poszczególne koła zębate zazębiają się o siebie i współpracując w ten sposób wpędzają się nawzajem w ruch.

Dla lepszego efektu wizualnego koła zostały ułożone od najmniejszego do największego, a na wewnętrznych częściach każdego koła zębatego naklejono odpowiedniej średnicy kółka z papieru kolorowego.

Ostre krawędzie drewnianej podstawy zostały zaokrąglone i wyszlifowane papierem ściernym.

Lampion nocny
Wykonała: Natalia Gala

Na pewno zaciekawić może wszystkich lampion nocny wykonany przez Natalkę Galę z klasy Vc.
Dekoracja lampionu jest fascynująco różnorodna po względem materiału i przyrodniczych motywów. Świtało lampionu to ciepła i nisko-napięciowa dioda LED, dzięki czemu bateria nie wyczerpie się przez wiele, wiele dni. Gratulujemy Natalii i życzymy dalszych projektów w zakresie innowacji technicznych.    

Opis techniczny lampionu

Domek dla królików
Wykonała: Sylwia Gala

Domek dla królików wykonałam    z pudełka po butach i obkleiłam go zdobną tekturą. Po bokach wycięłam dwa okienka, które następnie ozdobiłam koronkowymi firankami, przewiązanymi wstążkami.         W kolejnym etapie mojej pracy przystąpiłam do połączenia żarówki ledowej z baterią               i wyłącznikiem. Do tego wykorzystałam kawałek kabla, taśmę izolacyjną, lutownicę           i pomoc mojej mamy.

Opis techniczny domku

Mini elektrownia słoneczna
Wykonał: Eryk Rutka

Do budowy mojej mini elektrowni słonecznej użyłem kawałka sklejki, trzech paneli słonecznych, dwóch wyłączników, lampki ledowej, dwóch wentylatorów z komputera, kilku przewodów, kostki do łączenia i koszulek termokurczliwych.   

Opis techniczny elektrowni

Lampka nocna motoryzacyjna
Wykonał: Maciej Górski

Wykonanie lampki: za szkielet lampy nocnej posłużył tłok wraz z korbowodem z silnika motocykla.
Natomiast  abażur  lampy wykonany jest z tablicy rejestracyjnej pojazdu. W zrobieniu tej pracy pomógł mi kuzyn. Praca ta wymagała dużej pomysłowości, myślę, że jest to praca dość ciekawie wykonana i cieszę się, że z tak prostych rzeczy udało się wykonać ciekawą prace

                                                                                                          

Lampka nocna z motywem motoryzacyjnym
Wykonała: Otylia Dyrdał

Razem z tatą omówiliśmy projekt lampy. Przygotowaliśmy następujące materiały: deski drewniane, wkręty do drzewa, , przewód elektryczny, żarówkę LED, przełącznik, oprawkę do żarówki LED, bateria,  uchwyty do przewodu elektrycznego, nakrętki do butelek, farbę, pędzel, oraz tablice rejestracyjną.
Rozpoczęliśmy prace od przycięcia desek. Następnie wkrętami skręciliśmy drewno tak, aby powstała rama lampy. Później tata połączył przewód elektryczny z oprawką żarówki LED i przełącznikiem oraz baterią, sprawdzając czy wszystko działa. Potem przybiłam uchwytami kable do drewnianej ramy lampy. Pod spodem lampy przykleiłam klejem na gorąco baterie. Następnie skleiłam klejem na gorąco dwie zakrętki od butelek ze sobą i przykleiłam je do podstawy lampy. Z tata razem malowaliśmy lampę farbom za pomocą pędzla. Później mój tata uformował z tablicy rejestracyjne abażur do lampy w kształcie okręgu. Na sam konie do oprawki włożyłam żarówkę LED.
W ten sposób wykonałam razem z moim tata projekt lampy.


 

bottom of page